2019 – 2020

SEZONU

“Tiyatro sadece bir etkinlik değil bir yaşam biçimidir. Hepimiz oyuncuyuz: vatandaş olmak bir toplumun içinde yaşamak değil onu değiştirmektir.”

Augusto Boal 2009 yılında yazdığı Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirisini yukarıdaki cümlelerle bitirmişti. İçinde yaşadığımız toplumda, sanırım varlığımız gün geçtikçe daha pasif bir biçime bürünüyor ya da eylemlerimiz artık değişim için yeterli olmuyor. Yaşamımızın bütün alanlarında topyekûn bir sorgulamaya gitmemiz ve bunu bir an önce yapmamız gereği kaçınılmaz gözüküyor.

Tiyatro, insanları birbirine bağlayan duyguların ve eylemlerin üretim alanıdır ve aynı zamanda insanın insanı sömürerek erkini sürdürmesinin önünde durabilecek bir bilinçlenme kaynağıdır. Tiyatronun toplumsal dinamiklerimiz içinde ne kadar önemli bir belirleyici olabileceğinin farkındayız ve Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu olarak bir bölge tiyatrosu olmanın verdiği sorumlulukla sanat üretimimizi daha yaşamsal hale getirmeye özen gösteriyoruz.

Yeni sezon ile birlikte repertuarımızı oluştururken bütün bu değerleri sanatın gerektirdiği estetik algıyla birleştirerek hareket etmeye çalıştık. Umuyoruz ki sezon boyunca sergileyeceğimiz oyunlar siz seyircilerimizin beğenisini kazanır.

İyi seyirler dilerim.

Onur Erdoğan
Genel Sanat Yönetmeni

Gösterimde Ne Var?