Kurumsal

Hakkımızda

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT), çalışmalarına ilk kez 1992 yılının Mart ayında başlamıştır. İlk olarak “Çizmeli Kedi” adlı çocuk oyunu ile “Kuşlar İzmir Üstünde Uçar” adlı şiir dramatizasyonu sahnelenmiştir.

Bu süreçten sonra aralıksız her sezon yetişkin ve çocuk oyunlarına devam eden tiyatromuz, yurt içi ve yurt dışı birçok festivale katılmıştır. 2007-2008 sezonuyla beraber yeni bir yapılanmaya girmiş, tiyatronun her disiplininde profesyonel kadrolar oluşturulmuş ve İzmir Devlet Tiyatrosundan sonra şehirdeki tek kadrolu repertuar tiyatrosu olma niteliğine kavuşmuştur. Aynı zamanda, profesyonel kadrosu ile farklı yaş gruplarına tiyatro kursları vererek her yaştan tiyatro sever Bornovalılara hizmet etmektedir. Yerel ve ulusal olmak üzere, hemen her alanda birçok ödüle sahip olan BBŞT, 2013 yılına gelindiğinde, Bornova Belediyesi Meclis Kararıyla kurulan Tiyatro Müdürlüğü ile ilçe bazında Bakırköy’den sonra ülkemizin ikinci Tiyatro Müdürlüğü olmuştur. Bu süreçten sonra BBŞT tiyatro müdürlüğü çatısı altında etkinliklerini sürdürmeye başlamış, bu da Türkiye’deki birçok ilçede tiyatro müdürlükleri kurulmasının yolunu açmıştır.  

2017-2018 sezonuna gelindiğinde BBŞT, bilet satış, sosyal medya ve tanıtım organizasyonlarında yaptığı değişikliklerle İzmir genelinde daha fazla seyirciye ulaşmayı başarmıştır. Düzenli olarak katıldığı uluslararası düzeydeki festivallerin yanı sıra artık sanatsal işbirlikleri yapmaya da başlayan BBŞT, profesyonel tiyatrolara konuk olmaya ve sahnelerini profesyonel tiyatrolara açmaya başlamıştır. 

2020 Mart ayında Kültür İşleri Müdürlüğüne bağlanan BBŞT, sanatın vazgeçilmezliğine ve emeğin kutsallığına inanmaktadır. Profesyonel kadrosu ile sistemli bir şekilde hedeflerini büyüterek, gerek sahneleyeceği oyunlar ve üreteceği projelerle, gerekse verdiği eğitimle çağımızın modern sanat anlayışını yakalama ve aynı zamanda biçimlendirme çabasındadır.

 

 

 

 

Tarihçemiz

.

Mart ayından itibaren Kültür İşleri Müdürlüğü çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.

/600/0.
2020

.

“Tiyatro Büyükpark’ta” sloganı ile kursiyer oyunları festivali, parkın kapalı ve açık tiyatro salonları ile parkın açık alanlarında toplam 5 mekanda aynı anda dönüşümlü olarak sahnelendi.

/600/0.
2019

.

Sign Dance Collective & BBŞT Ortak projesi olan “In Between Spaces” gerçekleştirildi.

/600/0.
2019

.

Bakırköy Belediye Tiyatrosu ile protokol oluşturulmuş, 'Seni Seviyorum Türkiye' oyunu konuk edilirken BBŞT’nin Jeanne d'Arc'ın Öteki Ölümü oyunu ise İstanbul seyircisi ile buluşmuştur.

/600/0.
2018

.

BBŞT’nin 25.Yılı şehrin sanatçıları, akademisyenleri ve halkın katılımı ile tüm ilçede kortejler, çeşitli etkinlikler ve oyunlarla kutlandı.

/600/0.
2017

.

1 Ocak tarihinden itibaren Belediye meclis kararıyla Tiyatro Müdürlüğü kurulmuş, BBŞT faaliyetlerini bu müdürlük çatısı altında sürdürmeye başlamıştır.

/600/0.
2014

.

Türk Tiyatrosunun emektar yıldızı Yıldız Kenter, Marat Sade adlı oyunumuzun galasına katılarak bizleri onurlandırdı.

/600/0.
2010

.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Türk Tiyatrosu’nun duayen kadın tiyatrocularından Prof. Dr. Sevda Şener’in ismi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi tiyatro salonuna, Nedret Güvenç’in ismi Çamdibi Kapalı Pazaryeri tiyatro salonuna düzenlenilen törenlerle verilmiştir.

/600/0.
2010

.

Tiyatronun her alanında profesyonel kadrolar oluşturulmuş ve kentte Devlet Tiyatrosu’ndan sonraki tek kadrolu kurum tiyatrosu olma niteliğine kavuşmuştur.

/600/0.
2007

.

Velespit adlı oyunla katıldığı Ankara Ethos Tiyatro Festivali’nde “En İyi Eğitim Veren Kurum Ödülü” ile ilk ödülünü almıştır.

/600/0.
2001

.

BBŞT, Hollanda ve Almanya’dan davet alarak “Ada” adlı oyunu ile ilk yurtdışı turnesini yapmıştır.

/600/0.
1995

.

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu Mart ayında faaliyetlerine başlamıştır. İlk kez çocuk oyunu “Çizmeli Kedi” ve “Kuşlar İzmir Üstünde Uçar” adlı şiir dramatizasyonu sahnelenmiştir.

/600/0.
1992

Kadromuz

.

Arzu Leylak

Dramaturg - Eğitmen
.

Azat Serhat Koca

Teknik Koordinatör - Eğitmen
.

Burak Budak

Oyuncu - Eğitmen
.

Ege Kesmeci

Oyuncu - Eğitmen
.

Engin Doğan

Işık Tasarım ve Uygulama
.

Ercan Gülmez

Işık Teknik
.

Fatih Ay

Sahne Amiri
.

Gökay Kaçanoğlu

Müzik Direktörü
.

Hakan Onat Peynirci

Oyuncu - Eğitmen
.

Hakan Taner Yıldırım

Yönetmen - Oyuncu - Eğitmen
,

Hasan Gökhan Olcay

Oyuncu - Eğitmen
.

Hatice Alparslan Akın

Kostüm ve Aksesuar Sorumlusu
.

Hürkan Ünal

Oyuncu - Eğitmen
.

İlker Şahin

Dekor Tasarımcısı
JULİDE KARA

Jülide Kara

Oyuncu - Eğitmen
.

Murat Niyazi Emre

Oyuncu - Eğitmen
.

Onur Erdoğan

Genel Sanat Yönetmeni
.

Ozan Gökmen

Oyuncu - Eğitmen
.

Polat İnangül

Sanat Koordinatörü - Eğitmen
.

Sedat Utku Gücoğlu

Müzik Direktörü
.

Tilbe Taşlı

Oyuncu - Eğitmen
.

Yusuf Ulaş Palabıyık

Oyuncu - Eğitmen
?>